Öncelikle bilmeyenler için Patlamadan Korunma Dokümanı'nın ne olduğundan bahsederek söze başlayalım. İşyerlerinde oluşabilecek patlayıcı ortamların tehlikelerinden çalışanların sağlık ve güvenliğini korumak için alınması gerekli önlemleri belirlemek amacıyla hazırlanan ” Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik” gereğince patlayıcı ortam oluşması olasılığı bulunan işyerlerinde işverenler tarafından hazırlanması gereken bir dokümandır.

Bu dokümanın, işyerlerinde mevcut iş ekipmanında veya işin organizasyonunda herhangi bir değişiklik gerçekleştirildiğinde de gözden geçirilip güncelleştirilmesi gerekmektedir.

petrokimya_pkd

Doküman diye adlandırıldığına bakmayın. Çoğu zaman yüzlerce sayfayı bulan, eklerinde çok sayıda tablo ve Autocad çizimleri de bulunan kapsamlı bir rapordan bahsediyoruz. Ve yukarıda güncellemeden bahsederken, bu dokümanın kenara kaldırılıp teftişten teftişe çıkarılacak bir şey olmadığını da anlamışsınızdır.

Türkiye'de daha çok yeni olan bu uygulamaya bir örnek vermek gerekirse, benim de içinde yer aldığım Avrupa'nın uzman kuruluşu Chilworth'ün yönetiminde gerçekleşen OMV Petrol Ofisi için gerçekleştirilen Patlamadan Korunma Dokümanını hazırlama projesinden bahsedebiliriz.

OMV Petrol Ofisi; Türkiye'de yaklaşık 2.200 akaryakıt istasyonu, 1 madeni yağ fabrikası, 11 akaryakıt, 3 LPG dolum terminali, 19 havaalanı ikmal ünitesi ve yaklaşık 1,2 milyon metreküp depolama kapasitesine sahip en büyük akaryakıt dağıtım ve madeni yağ şirketlerinden biri.

Petrol Ofisi'nin büyük ortağı olan Avusturya'nın en büyük halka açık sanayi şirketlerinden OMV, 27.000 çalışanı, arama ve üretim iş kolu Romanya ve Avusturya'da olan güçlü ve büyüyen uluslararası bir portföye sahip. OMV, Avusturya'da bir doğal gaz boru hattı ve 2,6 milyar metreküp kapasitesi ile Avusturya ve Almanya'da doğal gaz depolama tesisleri işletmekte. Aralarında Türkiye'nin de olduğu 11 ülkede hizmet vermekte.

petrokimya_pkd_2

OMV Petrol Ofisi'nin çok sayıda istasyonu için destek verdiğimiz proje kapsamında tehlikeli bölgeler belirleniyor, bu bölgelerde kullanılan malzemelerin (elektrik kablosu, pompa, aydınlatma, vb) uygun ex-proof malzemeler olup olmadığı, dedektörlerin uygun olup olmadığı inceleniyor. Petrol Ofisi; yangın, parlama, patlama, tehlikeli madde ve tehlikeli bölge gibi konularda uzman olduğundan ekipmanlar, malzemeler ve dedektörler incelemelerimize göre çok büyük oranda uygun olarak tespit ediliyor. Ekibim iyileştirme gereken alanlarda gerekli düzenlemeleri yapıyor.

Bu çalışmalar esnasında personelin konuya ilgi ve alakası, yöneltilen sorulara aktif katılımı, yapılan toplantılarda özverili çalışmalarla projenin sonuna yaklaşmış bulunuyoruz.

Biz bu çalışmalarda ekip olarak gördük ki; doğru zamanda ve doğru yerdeyiz. Chilworth'un Türkiye temsilcisi olarak en iyisini yapmaya çabalıyoruz, çok çalışıyor, bildiklerimizi aktarıyor, geri bildirim alıyor ve sistemin güncelliğini korumaya özen gösteriyoruz.

Kısacası biz OMV Petrol Ofisi ile iyi bir ekip oluşturduk.

Şebnem Aşır

Endüstri Yüksek Mühendisi

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı