Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. firması, Sabancı Holding ve Alman ekolü ile dünya piyasalarında yer edinen Heidelberg Cement ortaklığında, Çimento, Agrega ve Hazır Beton sektörlerinde ülkemizdeki öncü kuruluşlardandır. Akçansa, Akçimento ve Çanakkale Çimento firmalarının 1996 yılındaki birleşmeleri sonucu kurulmuştur. Türkiye çapında 3 çimento fabrikası, 5 çimento terminali, 4 agrega tesisi ve yaklaşık 40 hazır beton tesisine sahip olan Akçansa; çimento, agrega ve hazır beton üretim ağı ile inşaat sektöründe lider konumda bulunmaktadır. Ülkemizin çimento ihtiyacının %10'unu ve toplam çimento ve klinker ihracatının %12,5'ini karşılayan Akçansa üretim ve hizmette en kaliteli olmayı hedeflemektedir.

Kalite unsurunu benimseyen ve insana değer veren Akçansa; tüm iş süreçlerinde görev alan çalışanlarının güvenliğini sağlamak için iş güvenliği standartlarını temin etmektedir. Akçansa; iş güvenliği gerekliliklerini yerine getirmek adına İstanbul'da bulunan 1 çimento terminali, 1 agrega tesisi ve 16 hazır beton tesisinde Dönüşen Adam OSGB ile birlikte çalışmayı tercih etmiştir.

akcansa2

Dönüşen Adam OSGB; Akçansa bünyesindeki 200'ü aşkın çalışanı barındıran bu çalışma sahalarında, Türkiye İş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uygun olarak ve bunun ötesinde dünya standartlarındaki yaklaşım tarzı ile iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri, aylık saha denetimleri, risk değerlendirme raporlarının hazırlanması, sağlık kontrolleri vb. birçok konuda hizmet vermektedir.

Dönüşen Adam OSGB, iş kazalarına alınacak proaktif önlemlerin belirlenmesinde, iş süreçlerinin içinde bulunan herkesin görüşünün çok değerli olduğuna inanmaktadır. Bu nedenle yapılan tüm saha denetimleri, Akçansa tesis yetkilileri, iş güvenliği uzmanları ve saha çalışanlarının katılımıyla düzenlenmektedir. Sahadaki sorunlar, tepeden bakan, kalıplaşmış ezberci düşünce tarzıyla değil, sorgulayan, araştıran, her fikri içinde barındıran bir bakış açısıyla çözülmektedir.

İnsanı korumayı kendine ilke edinmiş olan Dönüşen Adam OSGB; Ocak 2014'ten itibaren kademeli olarak Akçansa'ya hizmet vermeye başlamış olup, 1 yıllık süreç içerisinde Akçansa yetkilileri ve çalışanları ile birlikte yaptığı verimli çalışmalar sonucunda, hiçbir çalışma sahasında ölümlü iş kazası yaşanmamasının haklı sevincini yaşamaktadır.

Kıvanç Soydemir

İş Güvenliği Uzmanı