Türkiye ve bazı başka ülkelerde ÖSYM gibi her türlü alandaki sınavları düzenlemekten sorumlu tek bir kamu kurumu varken, İngiltere'de bu görev değişik alanlar için birkaç kuruma paylaştırılmış durumdadır. Bunlardan biri de görevi sadece iş sağlığı ve güvenliği alanıyla sınırlı olan NEBOSH'tur.

NEBOSH kurumu iş güvenliği alanında çalışan profesyonellerin eğitimi ve mesleki gelişimi konusunda dünyada en yakın benzerine fark atıyor. Belki bundan 15, 20 yıl önce sadece Britanya'daki iş güvenliği uzmanlarının sertifikalandırılmasıyla iştigal ediyorken, günümüzde yüzlerce yetkili sınav merkezi aracılığıyla 110 ülkede sınavlar düzenliyor ve her yıl yaklaşık 50,000 kişi bu sınavlarda ter döküyor.

fafa

NEBOSH sınavlarının en ünlüsü dünyada International General Certificate ya da kısa adıyla IGC olarak bilinen uluslararası genel sertifika sınavı. Bu NEBOSH sınavında başarılı olabilmenin iyi çalışmayan biri için kolay olmadığını söylesek sanırız yanılmış olmayız. Katılımcılar test şeklinde değil yazılı şekilde olan 2 ayrı sınava girmek zorunda ve her bir sınav 2 saat sürüyor. Bunun yanında katılımcılar bir de ödev hazırlıyorlar. Böyle bir sınava hazırlanmak ancak iyi bir eğitim ile mümkün olabiliyor. Katılımcılar, önceden çalışılmış bir şekilde, atölye zekası ile kurgulanmış çalışmalarla, geçmiş yılların sorularının ve diğer konuların üzerinde uzun uzadıya tartıştıkları grup çalışmalarına ihtiyaç duyuyorlar.

Türkiye'de Dönüşen Adam sadece iş sağlığı ve güvenliğine odaklı çalışan bir kurum olarak 2005 yılında İngiltere'nin en büyük İSG eğitim firması olan Alcumus (eski adıyla Santia) ile bir ortaklığa giriyor. Bu ortaklık vasıtasıyla o zamandan beri Türkiye'de NEBOSH uluslararası genel sertifika eğitimleri düzenlenmeye başlıyor. Türkiye'deki ilk 7, 8 yıl sadece İngilizce olarak düzenlenen eğitim daha sonra Türkçe de düzenlenmeye başlanıyor.

Bu eğitimin Türkiye'de tanınırlığını sağlayan Dönüşen Adam 2017 yılında 50. NEBOSH Genel Sertifika eğitimini düzenlemiş olmanın da gururunu yaşıyor.

certificateaq

Dönüşen Adam Türkçe NEBOSH eğitimini 3 eğitmenle veriyor. Bu eğitmenlerden biri olan ODTÜ'den petrol yüksek mühendisi olarak mezun olmuş ve uzun yıllar TPAO ile BP'de çalışmış kıdemli İSG danışmanı Murat Arıkan "10 günlük bu eğitimi vermenin en kötü yolu slaytları yansıtıp sadece onları açıklamaktan ibaret olan bir yöntem izlemektir. Bir eğitmen Dönüşen Adam ve NEBOSH kurumunun beklediği kalite ile eğitim veriyorsa, katılımcıların uzun süre yerlerinde oturmasına izin vermemeli. Eğitimlerimizde katılımcıları sık sıka ayağa kaldırıyoruz. Zamanlarının çoğu flipchart'lar üzerinde diğer katılımcılarla tartışarak geçiyor" diyor.

Eğitmenlerin NEBOSH eğitimini vermek üzere Alcumus (eski adıyla Santia) tarafından onaylanmaları pek kolay olmamış. Dönüşen Adam'ın ortağı olan İngiliz şirketi, eğitim yöneticilerinin olduğu bir değerleme merkezi (assessment center) kurarak eğitmen aday adaylarının CV'lerini inceleyip bir kısmını elemişler. Daha sonra bu ön seçimden geçmiş eğitmen adaylarıyla Türkiye'ye gelerek tek tek görüşmüş ve onların çeşitli sunumlarını izlemişler.

Başarılı bulunan adaylar NEBOSH eğitici eğitimi almışlar. Ardından da kendileri NEBOSH mezunu olduğu halde bir İngiliz eğitmenin verdiği NEBOSH eğitimine tekrar katılmışlar. Ama bu sefer yardımcı eğitmen olarak. Sözkonusu eğitimin bazı bölümlerini vererek İngiliz eğitmenin koçluğunu ve geri bildirimlerini almaları sağlanmış.

Dönüşen Adam Akredite Eğitimler Yöneticisi Rengin İnal "Sadece eğitmen seçimi ve yetiştirilmesi ile bitmiş olsaydı kolay olurdu" diye gülümsüyor ve ekliyor "2 haftalık eğitimin her bir haftası için birer klasör, bunun yanında her katılımcıya verilen iki adet çalışma kitabı, deneme sınavı, eğitmenlerin slayt setleri ve benzeri dokümanların çevrilmesi aylar sürdü. Bu normal bir çeviri değil. Her bir çevirinin NEBOSH tarafından onaylandığı zorlu bir süreçti".

Türkçe eğitimlerin mümkün olmasıyla NEBOSH eğitimini sadece yeterli seviyede İngilizce bilmediği için yıllardır alamayan fakat İSG konusunda son derece bilgili ve tecrübeli çok sayıda uzman da muratlarına ermiş oldular.

NEBOSH eğitimlerinin sadece İngilizce verildiği zamanlarda İstanbul dışındaki illerde söz konusu kursları düzenlemek oldukça zor olurken, Türkçe eğitimin İzmir'de açıldığını duyan birçok ilgili kayıt yaptırarak bu şehirde de Dönüşen Adam tarafından ilk kez bir NEBOSH eğitiminin düzenlenmesine vesile olmuşlar. İzmir'de Kordon'daki 5 yıldızlı Key Hotel'de gerçekleşen eğitim oldukça başarılı geçmiş.

Türkçe eğitimin sonunda gerçekleşen sınavlarda sınav soruları Türkçe oluyor, katılımcılar da Türkçe cevap veriyorlar. "Türkçe olmayan tek şey başarılı olduğunuzda elinize geçen sertifika" diyor Rengin İnal ve ekliyor "Bu sertfika tamamen İngilizce düzenleniyor. NEBOSH kurumunun soğuk mührü var ve adaya doğrudan İngiltere'den geliyor. Sertifikanın üzerinde eğitimin hangi lisanda alındığına dair hiç bir ibare yok. İngilizce eğitimin sertifikası ile Türkçe'nin ki birebir aynı"

NEBOSH kursunu dirayetle tamamlamış ve 3 sınavından geçmiş bir aday, hem bu alanın nasıl yönetilebileceğini hem de işyeri tehlikelerinin kontrolü konusundaki yetkinliğini kanıtlamış ideal yönetici adayı haline geliyor.

Tüpraş, Coats, Enka ve Rönesans İnşaat gibi firmalar kendi bünyesindeki iş güvenliği uzmanlarından oluşturdukları gruplara bu eğitimi kurumiçi kurs şeklinde Dönüşen Adam'dan aldırdılar. Genel katılıma açık eğitimlere ise Türkiye'nin en büyük şirketlerinden de hemen her eğitime düzenli katılımlar var. Bunlara örnek olarak; Enerjisa, Kordsa, Brisa, Henkel, Gama İnşaat, Tekfen İnşaat, İsken, BP, BOTAŞ, Aksa Akrilik Kimya ve Petkim vb. sayılabilir.

Rengin İnal "Hedefimiz Türkiye'de bu eğitimden en az 100 tane düzenleyip, iş güvenliğini Türkiye için parıldayan bir mücevher yapmak" diyor.